Close Sidebar

Zusto tam olarak nedir?

Neden sukraloz?

Sukraloz tercihi kolay açıklanabilir. Üstün özelliklerinin yanı sıra sukralozun en büyük avantajı tüm uygulamalarda, örneğin pastalarda da kullanımını mümkün kılmasıdır. Bu, stevia gibi diğer tatlandırıcılarda mümkün değildir. Üstelik sukraloz için geçerli ADI (Acceptable Daily Intake) günlük alım değeri, steviol glikozitlerden beş kat daha yüksektir. Sanayi için, steviol glikozitlerinin kullanıldığı Zusto çeşitleri üretilmiştir.

Liflerin şeker tadını optimalize etmek amacıyla Zusto’ya ayrıca eritritol eklenir. Eritritol bağırsaklarda laksatif etkiye yol açmadığından, şeker alkolü etkisi yaratmayan tek şeker alkolüdür (polyol). Zusto %10’dan fazla polyol içerdiğinden Avrupa’da ambalajlarında, bunun söz konusu olmadığı bilinse de, “aşırı tüketimi laksatif etkiye neden olabilir” ifadesi yer almalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeyse buna gerek yoktur.

“ Zusto’daki tüm maddeler, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde serbesttir. Yani, Zusto’nun ticaretinde hiçbir engel yoktur.”

Prof. André Huyghebaert

“ Zusto, harika mamüllerin tadını çıkarmak isteyen, ama yasaklandığı ya da istemediğinden eklenti şekerlerden kaçınanlar için mükemmel bir alternatif.”

Prof. Raoul Rottiers

“ Obezite, genç ve yaşlılarda gittikçe daha sık görülen bir refah hastalığıdır.”

Dr.med. Thierry Hanh