Close Sidebar

Zusto’yu nasıl kullanacağım?

Kullanıma yönelik tavsiyeler

ORAN

Zusto, 1’e 1 ölçüde tüm eklenti şekerlerin yerine geçer. Yani, halihazır tariflerde değişiklik yapmanız gerekmez.

TOPAKLANMAYI ÖNLEMEK

Topaklanmayı önlemek için, Zusto’yu yavaş yavaş ilave ediniz.

KARAMEL

Karamel mi yapmak istiyorsunuz? Zusto’nun şekerden daha yavaş eridiğini göz önünde bulundurunuz. Zusto’yu azar azar, yavaş yavaş ilave ediniz ve devamlı karıştırınız. Karamel sosu oluşana kadar pişiriniz.

ŞURUP KIVAMINA GETİRMEK

%70 briks değerine ulaşmak için 700 gram Zusto’yu, normal şekerde olduğu gibi 300 gram su ile karıştırınız. Tercih edilen kuru madde miktarını (Briks değeri) refraktometrede okuyabilirsiniz.

KARIŞIM

Zusto’yu derhal katı yağ ile karıştırmayınız: Böylece topaklanmayı önlersiniz. Zusto’yu diğer bir malzemeyle karıştırdıktan sonra, katı yağı sorunsuz ekleyebilirsiniz.

YUMURTA

İşlemde ilk olarak Zusto’yu yumurta ile karıştırmanız gerekiyorsa, en kolayı yüksek hızda yapılmasıdır.

YAĞ ORANINI DÜŞÜRMEK

Şeker yerine Zusto kullandığınızda, hazırladığınız mamülün yapısını ya da ağız hissini değiştirmeden, yağ oranını kolaylıkla %5 ila %10, hatta daha fazla oranda düşürebilirsiniz. Böylece hazırladığınız ürünün kalorisini sadece şekerden değil (400 kcal/100), yağdan da (900 kcal/100) azaltırsınız.

NEM

Zusto, şekere göre neme daha duyarlıdır. Bu nedenle kullanım sonrasında ambalajını iyi kapatınız ya da sıkı kapanan bir şeker kavanozunda muhafaza ediniz.

“ Zusto’daki tüm maddeler, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde serbesttir. Yani, Zusto’nun ticaretinde hiçbir engel yoktur.”

Prof. André Huyghebaert

“ Zusto, harika mamüllerin tadını çıkarmak isteyen, ama yasaklandığı ya da istemediğinden eklenti şekerlerden kaçınanlar için mükemmel bir alternatif.”

Prof. Raoul Rottiers

“ Obezite, genç ve yaşlılarda gittikçe daha sık görülen bir refah hastalığıdır.”

Dr.med. Thierry Hanh