Close Sidebar

FAQ

Sıkça sorulanlar

Zusto nedir?

Zusto, 1’e 1 oranda şekerin yerine kullanılabilecek yeni, eşsiz ve tam kalite bir şeker alternatifidir. Zusto kullanılarak hazırlanan gıdada ağız hissi, aromalar ve çıtırtı aynı kalır. Üstelik şekerdekine benzer bir lezzet deneyimi yaşatır.

Zusto, izomalt, eritritol, sukraloz veya steviol glikozitler gibi tatlandırıcıların eklendiği, aralarında polidekstroz, mısırdaki bitkisel lifler ve beyaz hindibadan elde edilen çözünür liflerin bulunduğu doğal hammaddelerden üretilmiş birkaç bileşenin yeni, eşsiz bir kombinasyonudur.

Zusto’nun 100 gramı, 100 kcal’den düşüktür. Bu, şekerden dört kat daha azdır. Üstelik Zusto düşük (35’den az) glisemik indekse (Gİ) sahiptir (sofra şekeri/sükroz Gİ 70, glukoz/dekstroz/üzüm şekeri Gİ 100) ve sindirilen karbonhidratlar içermez. Glisemik indeks, karbonhidratların bağırsaklardan hangi hızla glukoza dönüştürülüp, kana karıştığının göstergesidir. .

Zusto, eklenti şeker içeren ürünlerden kaçınmak isteyen herkesin, özellikle de şeker hastalarının ve kilo problemi olanların beslenme programına entegre edilebilir.

Zusto adı nereden geliyor?

“Gustus” (Latince) ya da “gusto” (Esperanto) ile, yani tad ve tad deneyimiyle uğraşıyoruz. İngilizcede “bireysel, rafine damak tadı” anlamına da gelen “gusto” ile. Üstelik yıllardır “tatlı” lezzetler işimiz. “Zoet (Tatlı)” kelimesinin “z’si” ile “gusto” birleşiminden “Zusto” oluşmuştur. Tanınırlığını ve hafızada kalıcılığını artırmak için, “u” harfine vurgu işareti konulmuştur: Zusto. Kısa ve açık. 5 harfli, 2 heceli. Kolay akılda kalıyor. Ticari olarak güçlü. Geçmişi ve geleceği olan bir ad.

Diğer şeker alternatiflerinden farkı nedir?

En önemli fark, Zusto’yla hazırlanan mamülün sanki şekerle hazırlanmış gibi, tadını ve tam yapısını korumasıdır. Üstelik, kalori oranı çok daha düşüktür.

Neden stevia kullanılmıyor?

Şeker alternatiflerinde steviol glikozitlerin (stevia bitkiye verilen ad) kullanımına Avrupa’da tüm uygulamalarda izin verilmemesi gibi basit bir nedenden ötürü. Bazı sanayi uygulamalar için, steviol glikozitleri içeren bir Zusto çeşidi mevcuttur.

Zusto’nun bileşimi nedir?

Zusto, izomalt, eritritol, sukraloz veya steviol glikozitler gibi tatlandırıcıların eklendiği, aralarında polidekstroz, mısırdaki bitkisel lifler ve beyaz hindibadan elde edilen çözünür liflerin bulunduğu doğal hammaddelerden üretilmiş birkaç bileşenin yeni, eşsiz bir kombinasyondur.

Zusto, neye ve neyle uygulanabilir?

Şekerle hazırladığınız hemen hemen herşeyde, Zusto’yu kullanabilirsiniz.

Halihazırdaki tariflerimi kullanmaya devam edebilir miyim?

Kesinlikle. Zusto, şekerle 1’e 1 ölçüde olduğundan, tariflerinizde değişiklik yapmanız gerekmez. Tarifte 100 gram şeker yazıyorsa, yerine 100 gram Zusto kullanırsınız. Bu kadar basit!

Beze yapmak istiyorum. Zusto’yu kullanabilir miyim?

Evet, tabii ki. Orijinal tarifte verilen şeker yerine, aynı ya da biraz daha az miktarda Zusto kullanınız. Klasik beyaz beze yapmak istiyorsanız, “Zusto Fine Bakery White” kullanınız. Şekerle yapılmış gibi lezzetli, çıtır çıtır ve güzel açık bir renkte sonuç alacaksınız. Mükemmel sonuç için bezeyi biraz daha düşük derecede pişirmenizi ve daha uzun süre kurutmanızı öneriyoruz.

Zusto ile krem brülemde çıtır bir tabaka oluşturabilir miyim?

Dat kan perfect. Bereid je crème brûlée volgens het klassieke recept, strooi een fijn laagje Zusto over elk schaaltje en karamelliseer met behulp van een gasbrander of plaats de schaaltjes even onder een hete grill.

Kaymak ile Zusto, iyi bir fikir mi?

Bu çok güzel bir fikir. Şeker yerine Zusto kullandığınızda kaymak daha dolgun, kalın ve sağlam olur.

Zusto, ev yapımı reçel ve jöledeki meyve tadını bastırır mı?

Aksine, Zusto meyvenin tadını ve kokusunu daha da belirginleştirir.

Kek yapmak istedim ve Zusto’yu katı yağla karıştırınca topaklandı. Bunu nasıl önleyebilirim?

Zusto’yu katı yağa yavaş yavaş karıştırırsanız, topaklanmaz. Risk almak istemiyorsanız, en iyisi tercih ettiğiniz miktardaki Zusto’yu önce un gibi diğer bir malzemeyle karıştırınız. Daha sonra sorunsuz şekilde katı yağa karıştırabilirsiniz. Ayrıca Zusto’yu önce yumurtayla karıştırırsanız, Zusto erimiş olur.

Zusto’nun sağlığa etkisi nedir?

Zusto, sağlıklı liflerin kaynağıdır. Glisemik ve kalori oranı düşüktür ve eklenti şekerlerden kaçınmak ya da bunları azaltmak isteyen kişilerin beslenmelerine kolaylıkla entegre edilebilir.

Diyabet hastasıyım. Zusto benim için uygun mu?

Zusto, gerek şeker hastası gerekse kilo problemi olduğundan eklenti şeker içeren ürünlerden kaçınmak isteyenlerin beslenme programına entegre edilebilir.

Biraz kilo fazlam var ve bir şeyler yapmak istiyorum. Bu durumda bütün tatlılardan kaçınmalı mıyım?

Hayır, buna gerek yok, ama şimdiden az şeker tüketmeniz iyi bir başlangıç olabilir. Tüm bilim adamları bu konuda hemfikir: Çok fazla şeker tüketiyoruz, sonuç olarak obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi refah hastalıklarının dramatik artışına sebebiyet veriyor. Zusto, eklenti şeker içeren ürünlerden kaçınmak isteyenler için ideal.

Çocuklarım da Zusto kullanabilir mi?

Zusto, çocuklar da dahil, herkes için uygundur. Ancak çocuklarınızın yeterli kalori almalarına ve özellikle sağlıklı ve dengeli beslenmelerine özen gösteriniz.

Zusto gluten içeriyor mu?

Hayır, Zusto’nun kendisi tamamen glutensiz olup, glutensiz diyet uygulayanlar için de uygundur.

Zusto’nun besin lifleri içerdiğini okudum, bunlar tam olarak hangi liflerdir?

Diğerlerinin yanı sıra mısır ve beyaz hindibadan elde edilen lifler, Zusto’nun ana maddesini oluşturur. Bunlar tad gücü ve doku sağlayıp, iyi bakteriler için besin kaynağı oluşturuyorlar.

DelRey, Zusto ile nasıl tanıştı?

Anvers’teki Del Rey pastanesinden Bernard Proot müşterilerinden sıklıkla, eklenti şekersiz mamülleri olup olmadığı sorusunu alıyordu. Burada tatmin edici bir çözümün bulunmadığı bir niş pazar söz konusuydu. - Halihazırdaki şeker ikameli ürünlerin, özelllikle tad ve doku bakımından dezavantajı çoktu - Bernard Proot, arayış içine girdi. Zusto’nun kondisyonları aklına yatmıştı ve geniş çaplı denemelerde bulundu. Aldığı sonuçlar, ikna olmasına yetti.

Bu pasta ustası üründen neden bu kadar memnun kaldı?

Çünkü, halihazırdaki tariflerin değiştirilmesi gerekmiyor: Zusto, 1/1 bazında normal şekerin yerini alıyor. Şeker tüketimini azaltmak isteyen müşterilerinin isteklerine cevap veriyor: Hiç eklenti şeker içermeyen ya da çok daha azını içeren ve yine de aynı tada ve dokuya sahip ürünler sunuyor.

Hobi olarak aşçılık yapanlar da Zusto kullanabilir mi?

Tüketicilerin kullanabileceği çeşit hazır olduğunda, bu piyasaya sunulacaktır. Herkes Zusto kullanabilir, dolayısıyla hobi olarak aşçılık yapanlar da. Tıpkı başka ürünlerde de olduğu gibi ürünü doğru kullanıp, muhafaza ettikleri varsayılarak.

Ticarileştirilmesinin zamanlaması nedir?

2014 Ekim ayı sonlarında ürün, pasta ustalarının hazır bulunduğu DelRey’de yapılan bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Diyabet Hastaları Gün’ü yakınlarında saygın bir şef, hazırladığı ürünlerde Zusto kullandığını ilk kez açıkladı. Daha sonraki hafta ve aylarda ürün piyasada gittikçe daha fazla görülmeye başladı.

Zusto’ya yönelik gelecek planları nelerdir?

Zusto’nun nihayetinde dünya çapında piyasaya sunulması amaçlanmaktadır.

“ Zusto’daki tüm maddeler, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde serbesttir. Yani, Zusto’nun ticaretinde hiçbir engel yoktur.”

Prof. André Huyghebaert

“ Zusto, harika mamüllerin tadını çıkarmak isteyen, ama yasaklandığı ya da istemediğinden eklenti şekerlerden kaçınanlar için mükemmel bir alternatif.”

Prof. Raoul Rottiers

“ Obezite, genç ve yaşlılarda gittikçe daha sık görülen bir refah hastalığıdır.”

Dr.med. Thierry Hanh